Финансовата грамотност като съществено житейско умение, нуждата от действия в посока повишаването й, с оглед на ниските й нива, особено сред определени целеви групи, обучението като процес, продължаващ през целия живот, ефективните комуникационни инструменти за обучение – тези и други теми бяха обсъдени по време на дискусията „Ролята на комуникациите за подобряване на финансовата грамотност”. Събитието бе организирано от БДВО, фондация „Инициатива за финансова грамотност“ и Пощенска банка, с медиен партньор – финансовия портал „Моите пари“.
Дискусията се проведе на 29 май 2013 г. в рамките на 7-мия PR фестивал.
Събитието събра представители на широк кръг заинтерсовани страни по темата „финансова грамотност“ – финансовите регулатори, фондовата борса, академичните среди, финансовата индустрия, медиите, неправителственият сектор – които представиха своята гледна точка върху проблематиката. Участие в дискусията взеха:
– доц. Даниела Бобева, Директор „Международни отношения“, Българска народна банка
– Антония Гинева, член на Комисията за финансов надзор
– Иван Такев, изпълнителен директор, „Българска фондова борса- София“ АД
– проф.д.ик.н. Бистра Боева, катедра „МИО и бизнес“, УНСС
– Камелия Величкова, Директор „Комуникация и координация“, Банка ДСК
– Асен Асенов, Директор „Корпоративни комуникации“, ПОК „Доверие“
– Илияна Захариева, Мениджър „Корпоративни комуникации“, Пощенска банка
– Петко Вълков, Изпълнителен директор, „Конкорд Асет Мениджмънт“ АД
– Владислав Панев, Председател на СД на „Статус капитал“ АД, член на УС на БАУД
– Милена Петкова, Мениджър „Обучения“, финансова група „Карол“
– Иван Стойков, Страши анализатор, финансов портал „Моите пари“
– Росица Вартоник, Председател, фондация „Инициатива за финансова грамотност“
Спеделен бе възгледът, че крайната цел на програмите за финансова грамотност е постигането на трайна позитивна поведенческа промяна по повод потреблението на финансови продукти и услуги. А това е възможно единствено при възприемането и следването на стратегически подход, който да осигури дългосрочност, мащабност, последователност и в резултат по-висока ефективност на въздействието. В много страни финансовата грамотност е въпрос на национална политика, прилагат се или се разработват национални стратегии за финансова грамотност.
Участниците изразиха увереност, че проведената дискусия ще постави началото на бъдещи обсъждания в посока търсене на ефективни пътища за повишаване на финансовата грамотност, особено сред най-нуждаещите се обществени групи, включително и посредством създаване на национална стратегия за финансова грамотност.
Темата за финансовата грамотност и ролята на комуникациите предизвика сериозен интерес сред различни обществени групи. На дискусията присъстваха представители на финансовата индустрия, финансови PR-и и журналисти, представители на държавни институции и на неправителствения сектор.