На 18 октомври 2012 г. се проведе специализираното обучение „Как да намерим спонсор и как да откажем спонсорство“, организирано от БДВО. Насочено към всички, които търсят финансиране за нова инициатива, както и към организации, обект на стотици предложения за спонсорство, обучението събра представители на компании, комуникационни агенции, бизнес и неправителствения сектор.
В рамките на два модула, обхващащи важни елементи от комуникацията между различните страни в процеса по финансиране на дадена инициатива, лекторите на обучението – Виктория Блажева, Директор „Връзки с обществеността и комуникации“, УниКредит Булбанк и д-р Александър Христов, Акаунт директор в CIVITAS, представиха на участниците основните стъпки в изграждането на стратегическо партньорство с позитивен резултат за всички страни.
Обучението стартира с представяне на основните функции и характеристики на спонсорството, както и начините за ефективна комуникация с потенциалния спонсор, представен от д-р Александър Христов като „партньор, а не финансов донор”. Фокусът на първия модул бе върху начините за достигане до компаниите и правилните канали и стратегия, които всеки, търсещ финансиране, е важно да използва. Поставяйки на преден план теми като функции на спонсорството, ползи за спонсора, етапи на намиране на финансиране, изготвяне на спонсорски пакети, ценообразуване, преговори, отчетност и други, участниците в обучението имаха възможност да развият своите компетенции в посока правилна и ефективна комуникация с потенциални спонсори.
Втората част на обучението акцентира върху другата страна на процеса – компаниите, обект на стотици предложения за спонсорство и възможността за осъществяване на ефективна комуникация и изграждане на стратегическо партньорство дори в случай на отказ. Благодарение на своя дългогодишен опит и компетенции в сферата на комуникациите, както и чрез представянето на множество примери от световната практика, Виктория Блажева очерта основните моменти, важни при взимането на решение за финансиране или отказ на спонсорство. Част от елементите, представени по време на обучението „Как да намерим спонсор и как да откажем спонсорство“ бяха предварително проучване на компанията – потенциален спонсор, рекламния носител и ползите за корпорациите, причините за отказ, както и начините за отхвърляне на предложение за финансиране с позитивен ефект върху двете страни.
Със своята практическа насоченост и примери от българската и световна практика, обучението „Как да намерим спонсор и как да откажем спонсорство“ предизвика интереса на присъстващите и получи положителната обратна връзка.