Резултати от проучване “ПР специалистите и журналистите като професионални комуникатори”

80% от анкетираните смятат, че членството в професионални организации допринася за развитието на професията

Резултати от проучване за ПР професията сред ПР специалисти и журналисти представя Българското дружество за връзки с обществеността (БДВО) в навечерието на 20-годишния си юбилей. Проучването бе проведено по методика на проф. д-р Роланд Букарт и проф. д-р Юрген Грим (Виенски университет, Австрия), а у нас бе реализирано от проф. д-р Минка Златева и доц. д-р Орлин Спасов от Факултета по журналистика и масови комуникации на СУ, със съдействието на БДВО.

В изследването участваха 299 професионални комуникатори, от които 65 журналисти и 234 ПР специалисти. Основните изводи сочат, че съществува доминация на жените (78,2%) сред българските ПР специалисти, спрямо мъжете (21,8%) което е в синхрон с тенденцията в европейски мащаб. При журналистите налице е феминизация на професията, като броят на жените е нараснал с 5,7% за последните няколко години.

Най-висок процент (85,4%) са ПР специалистите с висше образование, като расте делът на завършилите образователно-квалификационна степен „доктор“ (7,8%).

За последните шест години почти двойно нараства броят на ПР експертите, които работят в компаниите (41,7%) и държавните институции (11,8%), а също така на свободна практика (18,9%). При журналистите се забелязва значително нарастване на новинарските уебсайтове (46%), следвани блоговете (9,5%) и развлекателните сайтове (6,4%).

Ако през 2010 година основните позиции на анкетираните са били ръководители на ПР отдели и старши съветници, през 2016 г. картината е значително променена в положително направление. Промяната в позициите на ПР специалистите е по посока на израстването им в професията. Почти 20 % от анкетираните вече ръководят компании/ПР агенции, а броят на ръководителите на отдели надминава една трета от броя на всички анкетирани.

Сериозно увеличение – с повече от 12 % – на журналистите с ресор „Политика” и с 5,69 % – в ресор „Икономика” и намаляване на работещите в сектор „Култура” с 4,39.0 %. Причини : Непрекъснато нарастване на ролята на инфотеймънта , постоянно увеличаване на развлекателните уебсайтове и блогове в интернет пространството.

Продължава и нараства с 4,3 % броят на журналистите, които навлизат в ПР професията. Причини са: общата професионална подготовка във висшите училища; по-високо заплащане на ПР дейността; относително по-голяма творческа свобода в реализация на инициативността и креативността.

Журналистите оценяват значително по-положително и по-нюансирано дейността на ПР специалистите и поставят акцент върху работата им с медиите и социалните мрежи.

Журналистите приемат, че създаването на доверие в отношенията между организацията и обществеността е основна задача на ПР професионалистите.

Цялото изследване и допълнителна информация ще откриете тук.

***

Българско дружество за връзки с обществеността (БДВО) е учредено през 1996 г. и е първата и най-голямата браншова организация в областта на комуникациите в България. БДВО има за цел да утвърждава Public Relations професията в България, високите критерии за нейното практикуване и да бъде мост в общуването между различните академици, практици и организации на професионалната гилдия в страната. Членството в БДВО е въпрос на свободен избор. Организацията се ръководи от Общо събрание, Управителен съвет,  Комисия по етика и Контролен съвет.

Търсим бъдещите носители на Годишния знак „Отговорна компания – отговорни служители” за 2021 г.

Отличието се връчва за осма поредна година от Фондация BCause, Българска асоциация за управление на хора (БАУХ), Българско дружество за връзки с обществеността (БДВО) и Българската асоциация на КСО специалистите (БАКСОС).

Българските компании и техните служители преминаха през много изпитания през последните две години – за някои от тях, това беше повод да се вгледат навътре и да преосмислят своите политики за ангажирани на служителите, включително дарителските инициативи, насърчавани или организирани от работодателя. Някои работни места опустяха, но хората намериха нов начин да бъдат заедно: като помагат на тези, които не можеха да останат вкъщи защото работят на първа линия за различни здравни, образователни, социални и екологични каузи.

Журито на Годишния знак през тази година е в състав:

  • Елица Баракова, изпълнителен директор на фондация BCause
  • Полина Господинова-Георгиева, изпълнителен директор на Българска асоциация за управление на хора
  • Анита Бедин, председател на Българското дружество за връзки с обществеността.
  • Д-р Марина Стефанова, председател на УС на Българска асоциация на КСО специалистите

Годишният знак има четири нива на отличие: знак за дарителство от работното място, бронзов знак, сребърен знак и златен знак. Видът отличие се определя от критерии, свързани с обема служители, участващи в инициативата (като процент от общия брой служители); от механизмите, с които компанията популяризира, насърчава и развива програмите за регулярно дарителство и възможностите, които дава за даряване на труд на служителите в работно време. Решението се взима на базата на посочените по-горе критерии, спрямо попълнените от компаниите информационни форми и след кратко видео-интервю с участниците.

От 2015 година Фондация BCause, Българска асоциация за управление на хора (БАУХ) и Българско дружество за връзки с обществеността (БДВО) връчват и специална награда за професионалисти, развиващи дарителството от работното място в компаниите, в които работят по креативен, професионален и ефективен начин.

Срокът за попълване и изпращане на информационните въпросници е 18 февруари 2022.

Можете да се запознаете и да попълните формата за участие оттук.

За допълнителна информация: Ива Петрова, Експерт ”Дарителски програми и фондонабиране” 02 981 19 01; 0885 731 768 iva@bcause.bg