Позиция на организациите на българските ПР специалисти относно некоректното отношение към професията ПР

бдво-сбж

 

С настоящата позиция ние, организациите на ПР специалистите в България – Българско дружество за връзки с обществеността (БДВО) и Дружество на практикуващите „Връзки с обществеността“ към СБЖ, бихме искали за пореден път да обърнем внимание на журналисти, политици, общественици и на широката общественост в България, че дейността на ПР специалистите, която дружествата ни представляват, се отнася до легитимни практики по управлението на репутацията на различни организации чрез разпространяване на коректна информация от обществено значение. Целта на ПР или  връзките с обществеността  е да информира и създава връзки  между организациите и техните публики, а не да подвежда и манипулира.

Ето защо, смятаме за неуместно използването на нашата професия като синоним за политически игри и атаки, каквато е темата „Вотът на недоверие: Пиар или „осветяване” на ДПС във властта“ в студиото на предаването „Тази сутрин“ по bTV от 23.01.2018 г. За съжаление, това не е изолиран случай, в който абревиатурата ПР се използва извън нейната същност и в изцяло негативен контекст.

Недобросъвестното създаване на публичност чрез политически инструменти за влияние не е и не трябва да бъде определяно като „Пиар акция“. Още по-неуместно е, когато такива определения се правят от журналисти и медии. От една страна, ПР и журналистиката са контактни професии, които не могат една без друга. От друга страна, журналистиката също често е обект на етикетиране и превратно пропагандно ползване, като в лицето на ПР професионалистите почтената журналистика, медийната свобода и плурализъм винаги срещат подкрепа и съпричастност.

Такова етикетиране на професията ни вреди на публичния облик на ПР професионалистите, които следват принципите на работа, залегнали в Етичния кодекс на ПР специалистите в България, създаден и приет от Българското дружество за връзки с обществеността (БДВО), Българска Асоциация на ПР Агенциите (БАПРА), Асоциация ИМАГИНЕС, IPRA България, АСКО (Асоциация на специалистите по комуникации в общините) и Дружество на практикуващите „Връзки с обществеността“ към СБЖ.

Призоваваме всички участници в публичния диалог да използват термина „ПР“ единствено и само в контекста на неговото официално значение, а не като дума от политическия сленг.

 

С уважение,

Мила Миленова

Председател на БДВО

Любомир Блатски,

Председател на Дружеството на практикуващите „Връзки с обществеността“ към СБЖ

 

Търсим бъдещите носители на Годишния знак „Отговорна компания – отговорни служители” за 2021 г.

Отличието се връчва за осма поредна година от Фондация BCause, Българска асоциация за управление на хора (БАУХ), Българско дружество за връзки с обществеността (БДВО) и Българската асоциация на КСО специалистите (БАКСОС).

Българските компании и техните служители преминаха през много изпитания през последните две години – за някои от тях, това беше повод да се вгледат навътре и да преосмислят своите политики за ангажирани на служителите, включително дарителските инициативи, насърчавани или организирани от работодателя. Някои работни места опустяха, но хората намериха нов начин да бъдат заедно: като помагат на тези, които не можеха да останат вкъщи защото работят на първа линия за различни здравни, образователни, социални и екологични каузи.

Журито на Годишния знак през тази година е в състав:

  • Елица Баракова, изпълнителен директор на фондация BCause
  • Полина Господинова-Георгиева, изпълнителен директор на Българска асоциация за управление на хора
  • Анита Бедин, председател на Българското дружество за връзки с обществеността.
  • Д-р Марина Стефанова, председател на УС на Българска асоциация на КСО специалистите

Годишният знак има четири нива на отличие: знак за дарителство от работното място, бронзов знак, сребърен знак и златен знак. Видът отличие се определя от критерии, свързани с обема служители, участващи в инициативата (като процент от общия брой служители); от механизмите, с които компанията популяризира, насърчава и развива програмите за регулярно дарителство и възможностите, които дава за даряване на труд на служителите в работно време. Решението се взима на базата на посочените по-горе критерии, спрямо попълнените от компаниите информационни форми и след кратко видео-интервю с участниците.

От 2015 година Фондация BCause, Българска асоциация за управление на хора (БАУХ) и Българско дружество за връзки с обществеността (БДВО) връчват и специална награда за професионалисти, развиващи дарителството от работното място в компаниите, в които работят по креативен, професионален и ефективен начин.

Срокът за попълване и изпращане на информационните въпросници е 18 февруари 2022.

Можете да се запознаете и да попълните формата за участие оттук.

За допълнителна информация: Ива Петрова, Експерт ”Дарителски програми и фондонабиране” 02 981 19 01; 0885 731 768 iva@bcause.bg