Обучение на тема: Как да напишем комуникационен проект по ЗОП?

Предназначен за:

Практически ориентиран курс, предназначен за младши специалисти по маркетинг и комуникации, които работят в компании или агенции за реклама и/или връзки с обществеността и неправителствени организации, чиито интереси са насочени към разработване и кандидатстване по открити процедури и проекти, финансирани от Европейския съюз.

Цел на обучението:

В рамките на обучението курсистите ще придобият ключови умения за подготовката на комуникационен проект по открити процедури по Закона за обществени поръчки (ЗОП), с европейско и национално финансиране. В програмата са обхванати всички основни етапи на работата – преглед на обявлението, процедура по кандидатстване и подготовка на техническа оферта, класиране и подготовка за изпълнение.

Обучението е с практическа насоченост, подходящо за специалисти с базови умения в подготовката на проекти по открити процедури, работещи в областта на създаване на комуникационни стратегии, провеждане на информационни кампании, разработка и производство на аудио, видео и печатни рекламни материали, планиране и организиране на събития и обучения, медиа планиране (телевизия, радио, преса, външна реклама, интернет), управление на дигитални комуникации, провеждане на социологически проучвания, стратегическо планиране, връзки с обществеността, логистични дейности и др., в съответствие с изпълнението на комуникационните планове на оперативните програми.

Обучител:

janetaЖанета Дядовска има 12 години опит в сферата на маркетинговите комуникации. Работила е по осъществяването на множество публични и политически кампании, ръководител на отдел „Връзки с медиите“ и пресаташе на парламентарна група в 39-ото Народно събрание. През последните години основен фокус в работата ѝ заемат стратегическото планиране и бизнес развитие, изготвяне на комуникационни стратегии, продуктови и медийни кампании за български и международни марки.

Участва в разработката и реализацията на проекти за комуникация и публичност, финансирани по оперативни програми, за Министерство на икономиката и енергетиката (МИЕ), Министерство на околната среда и водите (МОСВ), Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС), Министерство на земеделието и храните (МЗХ), КТ Подкрепа и други бенефициенти на общинско ниво.

Лектор в M3 College, член на IPRA (International Public Relations Association) и БДВО (Българско Дружество за Връзки с Обществеността). Има отличени проекти за Политически PR, Проект в публичния сектор, Специално събитие и Имиджмейкинг в конкурса PR Приз 2012-2014.

 

Съдържание:

В рамките на два модула с обща продължителност 8 часа, участниците ще бъдат запознати с:

9:00 – 9:30 часа         Регистрация на участниците

9:30 – 10:45 часа       Оперативни програми през новия програмен период 2014 – 2020. Ключови европейски институции, съдържание на програмите, законодателна база, ключови компетенции на участниците в процеса.

10:45 – 11:00 часа     Кафе пауза / Почивка

11:00 – 12:30 часа     Основни акценти от промените в Закона за обществени поръчки (ЗОП), влизащи в сила от 01.10.2014

12:30 – 13:30 часа     Обяд

13:30 – 15:00 часа     Основни принципи при подготовка на техническата документация. Как да „четем” изискванията в документите за участие?

15:00 – 15:15 часа     Кафе пауза / Почивка

15:15 – 16:45              Подготовка на техническа оферта, техническо оформление и представяне Концепция, логическа рамка на проекта и критерии за оценяване, етапи на оценяване и подготовка за изпълнение

16:45 – 17:30             Практически упражнения и дискусия

 

Продължителност: 8 часа

Дата: 7 ноември 2014 г. (петък)

Място на провеждане: Факултет по журналистика и масова комуникация на СУ “Св. Климент Охридски” – адрес: София, ул. “Московска” 49, зала 13.

 

Цена: 70 лв. Членовете на БДВО ползват 20% отстъпка от цената. За студенти и докторанти обучаващи се в редовни форми на обучение по “Връзки с обществеността” – безплатно.

Таксата се заплаща в български лева по банков път по сметката на БДВО, както следва:

Юробанк България (Пощенска банка)

BIC: BPBIBGSF

IBAN: BG05 BPBI 7940 1076 0532 01

Основание: Такса за обучение от /име на участника/

 

За обучението можете да се регистрирате като попълните следната форма, местата са ограничени:

    Име

    Фамилия

    Месторабота

    Позиция

    E-mail

    Телефон за връзка

    Член ли сте на БДВО

    Данни за фактура

    Име на фирма/на физическо лице

    Булстат

    ДДС номер

    Адрес

    МОЛ

    Търсим бъдещите носители на Годишния знак „Отговорна компания – отговорни служители” за 2021 г.

    Отличието се връчва за осма поредна година от Фондация BCause, Българска асоциация за управление на хора (БАУХ), Българско дружество за връзки с обществеността (БДВО) и Българската асоциация на КСО специалистите (БАКСОС).

    Българските компании и техните служители преминаха през много изпитания през последните две години – за някои от тях, това беше повод да се вгледат навътре и да преосмислят своите политики за ангажирани на служителите, включително дарителските инициативи, насърчавани или организирани от работодателя. Някои работни места опустяха, но хората намериха нов начин да бъдат заедно: като помагат на тези, които не можеха да останат вкъщи защото работят на първа линия за различни здравни, образователни, социални и екологични каузи.

    Журито на Годишния знак през тази година е в състав:

    • Елица Баракова, изпълнителен директор на фондация BCause
    • Полина Господинова-Георгиева, изпълнителен директор на Българска асоциация за управление на хора
    • Анита Бедин, председател на Българското дружество за връзки с обществеността.
    • Д-р Марина Стефанова, председател на УС на Българска асоциация на КСО специалистите

    Годишният знак има четири нива на отличие: знак за дарителство от работното място, бронзов знак, сребърен знак и златен знак. Видът отличие се определя от критерии, свързани с обема служители, участващи в инициативата (като процент от общия брой служители); от механизмите, с които компанията популяризира, насърчава и развива програмите за регулярно дарителство и възможностите, които дава за даряване на труд на служителите в работно време. Решението се взима на базата на посочените по-горе критерии, спрямо попълнените от компаниите информационни форми и след кратко видео-интервю с участниците.

    От 2015 година Фондация BCause, Българска асоциация за управление на хора (БАУХ) и Българско дружество за връзки с обществеността (БДВО) връчват и специална награда за професионалисти, развиващи дарителството от работното място в компаниите, в които работят по креативен, професионален и ефективен начин.

    Срокът за попълване и изпращане на информационните въпросници е 18 февруари 2022.

    Можете да се запознаете и да попълните формата за участие оттук.

    За допълнителна информация: Ива Петрова, Експерт ”Дарителски програми и фондонабиране” 02 981 19 01; 0885 731 768 iva@bcause.bg