БДВО с нови членове в Управителния съвет

Иван Янакиев бе преизбран за Председател на БДВО, а в Управителния съвет на организацията влизат трима нови комуникационни експерти, с доказан опит в различни сфери на бизнеса и академичната общност

 

Българското дружество за връзки с обществеността (БДВО) проведе редовно заседание на Общото събрание (ОС) на организацията. В рамките на годишната среща, която се проведе на 15 юли 2024 в зала “Boulevard 138”, гр. София, се събраха членовете на Дружеството и беше представен годишен доклад за дейността на БДВО за изминалата година, актуална информация за реализираните инициативи и партньорства, годишен финансов отчет за 2023, както и план-програма за календарната 2024 година.

Иван Янакиев, настоящ председател на БДВО, единодушно беше преизбран и за трети пореден мандат ще бъде начело на Българското дружество за връзки с обществеността през 2025 година.

Изключително съм благодарен, че отново получавам подкрепата на колегите и уверено мога да каже, че ще продължа да работя за каузата на БДВО. Когато за първи път приех тази покана, идеите бяха много. Не липсваха и предизвикателства. Вярвам, че малките стъпки, които правим за нашата общност все по-ясно се забелязват и заедно ще продължим напред. През 2023-2024 БДВО реализира редица значими инициативи, насочени към развитието и популяризирането на професията. Разгърнахме мрежата от контакти с бизнес партньори, насърчихме активната връзка със своите членове и значително увеличихме присъствието си сред академичната общност. Комуникациите са движеща сила на всяка една организация и носят все по-осъзната добавена стойност за управлението на марките, корпоративната репутацията и бизнес резултати“, заяви Иван Янакиев.

В рамките на заседанието на ОС бяха представени номинации за нови членове на Управителния съвет на БДВО. Доказани експерти в областта на комуникациите и академичната дейност, получиха единодушна подкрепа и след вписване в Търговския регистър с нов четири годишен мандат към УС на БДВО се присъединяват доц. д-р Евелина Христова, Екатерина Анчева и Калина Петкова. Наред с новите членове, позициите в ръководния орган на Дружеството запазват Десислава Еленкова, Гергана Иванова и Мариана Петкова.

Доц. д-р Евелина Христова е част от департамент “Медии и комуникация” на Нов български университет. Доктор е по политология на НБУ, магистър по Маркетинг, реклама и ПР на Sheffield University. Има над 20 години опит в ПР. Оглавявала е комуникациите на Министерство образованието, младежта и науката и на НБУ. Има опит в агенции и НПО сектора. Автор и ръководител на проект “Ученически и студентски практики” по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”. Член на Комисията по професионална Етика на БДВО в два последователни мандата (2016-2020). Автор е на две книги – Комуникация на благотворителността (2019) и Комуникациите и организацията в 21. век. (2012) и множество научни статии. Участва в международни научни проекти. Дългогодишен ръководител на Лятна школа по ПР, НБУ и на отбори от студенти в различни инициативи на БДВО. Преподава ПР и политическа комуникация над 15 години.

Екатерина Анчева е директор „Връзки с обществеността и комуникации“ на УниКредит Булбанк и отговаря за цялостната комуникационна стратегия на банката. Има над 15 годишен опит като започва кариерния си път в областта на вътрешните комуникации и впоследствие разширява компетенциите си в интегрираните комуникации, управление на корпоративната репутация, стратегическо планиране, дигитални канали, управление на събития и др. През годините, освен с комуникационни проекти, е била ангажирана и в бизнес проекти на УниКредит Булбанк като изграждането на концепцията за филиали на банката и Agile проект в областта на корпоративното банкиране. Преди да стане част от екипа на банката, Екатерина има опит като репортер и редактор във финансов всекидневник. Тя е член на комуникационната група на Съвета на жените в бизнеса в България, на която е била и председател в периода 2019-2022 г. Завършила е Стопански факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ с магистратура „Стратегическо управление“. Член на БДВО от 2019 г. и член на журито на PR Приз 2023.

Калина Петкова заема позицията Лидер Глобални комуникации за България, Албания, Северна Македония и Косово в Шнайдер Електрик. Част от компанията е вече повече от десет години, в които е преминала през различни роли в сферата на маркетинговите и корпоративните комуникации в Югоизточна Европа. В портфолиото й е комуникационната работа по проекти в разнообразни сфери: технологии, шоубизнес и творчески продукти, приобщаваща заетост и други, както и изследователска работа на терена на медиазнанието. Калина има докторска степен по Междукултурна комуникация от Софийския университет и към днешна дата води лекции в магистърска програма „Семиотика, език и реклама“ на същия университет.

Отчет за дейността беше представен и от доц. д-р Яна Събева, председател на Комисията по етика към БДВО, която сподели с членовете, че наред с проведените обучения и дискусии, основен резултат през изминалия период 2023-2024 година е пълната дигитализация на архива на Комисията с осигурен достъп от сайта.

БДВО със своята 25-годишна история е сред най-утвърдените браншови организации. В нея членуват индивидуални специалисти, компании, преподаватели и студенти. Сред основните приоритети на БДВО са отстояване на професионалните и етични стандарти, както и подкрепа и развитие на PR и комуникационната общност в България.

Честито на новите колеги!

Търсим бъдещите носители на Годишния знак „Отговорна компания – отговорни служители” за 2021 г.

Отличието се връчва за осма поредна година от Фондация BCause, Българска асоциация за управление на хора (БАУХ), Българско дружество за връзки с обществеността (БДВО) и Българската асоциация на КСО специалистите (БАКСОС).

Българските компании и техните служители преминаха през много изпитания през последните две години – за някои от тях, това беше повод да се вгледат навътре и да преосмислят своите политики за ангажирани на служителите, включително дарителските инициативи, насърчавани или организирани от работодателя. Някои работни места опустяха, но хората намериха нов начин да бъдат заедно: като помагат на тези, които не можеха да останат вкъщи защото работят на първа линия за различни здравни, образователни, социални и екологични каузи.

Журито на Годишния знак през тази година е в състав:

  • Елица Баракова, изпълнителен директор на фондация BCause
  • Полина Господинова-Георгиева, изпълнителен директор на Българска асоциация за управление на хора
  • Анита Бедин, председател на Българското дружество за връзки с обществеността.
  • Д-р Марина Стефанова, председател на УС на Българска асоциация на КСО специалистите

Годишният знак има четири нива на отличие: знак за дарителство от работното място, бронзов знак, сребърен знак и златен знак. Видът отличие се определя от критерии, свързани с обема служители, участващи в инициативата (като процент от общия брой служители); от механизмите, с които компанията популяризира, насърчава и развива програмите за регулярно дарителство и възможностите, които дава за даряване на труд на служителите в работно време. Решението се взима на базата на посочените по-горе критерии, спрямо попълнените от компаниите информационни форми и след кратко видео-интервю с участниците.

От 2015 година Фондация BCause, Българска асоциация за управление на хора (БАУХ) и Българско дружество за връзки с обществеността (БДВО) връчват и специална награда за професионалисти, развиващи дарителството от работното място в компаниите, в които работят по креативен, професионален и ефективен начин.

Срокът за попълване и изпращане на информационните въпросници е 18 февруари 2022.

Можете да се запознаете и да попълните формата за участие оттук.

За допълнителна информация: Ива Петрова, Експерт ”Дарителски програми и фондонабиране” 02 981 19 01; 0885 731 768 iva@bcause.bg